GLAMI Rehberi

Büyümenize katkı sağlıyoruz. Bizim teklif ve önerilerimize göz atın, Feed’inizi gereken bilgilerle güçlendirin, kredinizi yükleyin ve fiyatınızı belirleyip sonuclarınızı ölçmeye başlayın.

Ne yapmalı, ne zaman

 1. Dönüşüm oranı düşük olduğunda ne yapabilirim?
 2. Ortalama sipariş tutarı(AOV) düşükse ne yapalabilir?
 3. Tıklama sayısınız düşüyor ise ne yapabilirim?
 4. Kredim çabuk tükeniyorsa ne yapabilirim?
 5. Ürün başına maliyetimi (COS) nasıl tanımlarım?

Bilmeniz Gerekenler

 1. Ayarlar
 2. GLAMI Pixel’i aynı sayfada birden çok kez nasıl uygulanabilir mi?
 3. Mağazamı GLAMI’ye nasıl eklerim?
 4. XML feed nedir ve ne kadar önemlidir?
 5. Sanal mağazanız GLAMI’de nasıl onaylanır?
 6. Bilmeniz Gereken Terimler
 7. GLAMI nasıl çalışır?

GLAMI piXel

 1. ItemID nedir?
 2. GLAMI PiXel nedir ve nasıl bir rekabet avantajı sağlar?
 3. PiXel ne zaman aktif hale gelir?
 4. PiXel kurulumunun doğru yapıldığına nasıl emin olunur?
 5. Nasıl test siparişi yapılır?
 6. PiXel kurulumu nasıl yapılır?
 7. GLAMI Feed, GLAMI piXel ile çalışabilmesi için nasıl yapılandırılmalıdır?

Sıkça Sorulan Sorular

 1. GLAMI’de yer alan mağazamı nasıl kapatırım?
 2. GLAMI’de ne kadar kredi yüklemesi yapılmalıdır?
 3. CPC fiyatı nedir?
 4. Sipariş takibinin doğru yapıldığından nasıl emin olunur?
 5. GLAMI Feed hazırlanırken yapılan en yaygın hatalar nelerdir?
 6. Ürün görsellerinin boyutu ne kadar olmalıdır?
 7. Kredi, Faturalandırma, Tercih Modu ayarları nelerdir?
 8. Sanal mağaza yönetici bilgileri nasıl değiştirilir?
 9. Ürünlerin GLAMI’deki sıralamasını hangi faktörler etkiler?
 10. XML Feed adresi nasıl değiştirilebilir?
 11. Rekabet avantajını arttırmak için ilham verici içerik nasıl hazırlanır?
 12. Sanal mağaza logo ve kapak resmi nasıl değiştirilir?
 13. Teslimat tarihi ve kargo bedeli nasıl eklenir?
 14. GLAMI’de hangi çeşit ürünler sunulabilir?
 15. GLAMI’de en iyi ürünlere nasıl sahip olunur?
 16. Ürünleriniz neden GLAMI’de görünmüyor?

Dönüşüm oranı düşük olduğunda ne yapabilirim?

  • Düşük dönüşüm oranı (CR) kategori ile ilgili olabilir. Örneğin; Elbise, iç giyim ve bikini kategorilerinde genel olarak dönüşüm oranı düşüktür ve COS oranı diğer kategorilere göre yüksektir.
  • Düşük dönüşüm oranı (CR); marka bilinirliğinin az olması, web sitenizdeki teknik sorunlar veya karmaşık satın alma sürecinizden kaynaklı olabilir. Müşteriler genel olarak sade satın alma sürecine sahip ve detaylı yönlendirmeler yapılan web sitelerini tercih etmektedirler. Örneğin; satın alma butonunun görünür bir yerde olması gerektiği gibi. Kullanıcılar için karmaşık olan web sitelerinde; müşteriler e-mağazaları sipariş tamamlamadan terk etmektedirler. Bu durum dönüşüm oranlarında ciddi bir düşüşe sebep olmaktadır.
  • Küçük hatalardan kaçınmak için; bir kullanıcı deneyimi uzmanına satın alma sürecinizi bütün cihazlar(Windows, Mac, iOS, Android) üzerinde kontrol ettirin.
  • Satın alma sürecini olabildiğince basit tutun.
  • Bütün ürünleriniz için ücretsiz teslimat sunmaya çalışın.
  • Olabildiğince hızlı şekilde ürün teslimatını yapın.
  • Kaliteli ürün görselleri yükleyin.
Top

Ortalama sipariş tutarı(AOV) düşükse ne yapalabilir?

  • Ortalama sipariş tutarı(AOV) sattığınız ürün fiyatlarına göre değişiklik gösterir. Ortalama sipariş tutarınızı arttırmak istiyorsanız; COS’unuzu geliştirebilir, iyi bir fiyatlandırma politikası izleyebilir, ücresiz teslimat seçeneği sunabilir veya indirim kuponu verebilirsiniz. Ek olarak sepet sayfanızda benzer ürünler göstererek sepet tutarınızı arttırabilirsiniz.
  • Ürün çeşitlerinizi daha pahalı ürünler içerecek şekilde genişletebilirsiniz.
  • Ücretsiz “Dene ve Al” teslimat servisi sunabilirsiniz.Bu durumlarda COS performansınız geri gönderilen ürünler dikkate alınarak hesaplanır.
Top

Tıklama sayısınız düşüyor ise ne yapabilirim?

  • Muhtemelen kategorinizde yeni bir rakibiniz bulunmaktadır.
  • Teklif verme (bidding) özelliği ile trafiğinizi optimal seviyeye getiriniz.
  • Ürün görsel kalitenizi geliştirin, indirim kodu oluşturun ve ücretsiz teslimat sağlayın.
Top

Kredim çabuk tükeniyorsa ne yapabilirim?

  • Bu durum; ürünlerinize olan ilginin yoğun, kategorilendirmenizin iyi ve dolayısıyla GLAMI’den dönüşüm elde etme potansiyelinizin yüksek olduğunu göstermektedir.
  • En az 14 gün öncelikli listelemede kalmanıza yetecek miktarda kredi yüklemesi yapınız. Bütün kategoriler için devamlı performans değerlendirmesi yapmayı unutmayın.
  • Ürün başı maliyetinizi (COS) belirleyin ve gelir marjınızın iyi olduğu kategorilerde teklif verme (bidding) özelliğini kullanın.
  • Kredinizin tükenmemesine dikkat edin. Kredinizin tükenmesi, ürünlerinizin kazandığı görünürlüğü kaybetmesine sebep olur.
  • Hedeflenen ürün başı maliyetinize (COS) ulaşamazsanız, lütfen İş Geliştirme Müdürü ile iletişime geçiniz.
Top

Ürün başına maliyetimi (COS) nasıl tanımlarım?

  • COS = Ürün başı maliyet (bir sipariş almak için almak için yapılan maliyet). Bir sipariş almak için; sipariş tutarınızın % kaçını harcamanız gerektiğini gösterir.
  • Her kategori için ürün başı maliyetinizi belirleyin ve hedefinize ulaşmak için teklif verme (bidding) özelliğini kullanın. Bunu kategori bazlı veya bütün ürünleriniz için yapabilirsiniz.
  • Bu yüzden; hedeflenen ürün başı maliyetinizi (COS) olabildiğince yüksek tutmak ve aynı zamanda sipariş başına kazancınızı arttırmak için en uygun ürün kar marjınızı belirleyin.
Top

Ayarlar

İhtiyaçlarınıza göre GLAMI’deki ayarlarınızı seçebilirsiniz;

 • Sınırlı Mod – GLAMI Pixel’in yüklenmesi ürünlerinizin listelenmesi için şarttır. Bu mod ile sınırlı sayıda ürününüzün listelenmesi gerçekleştirilir. Ürünleriniz öncelikli mod ile katalogda bulunan ürünlerden sonra gösterilir ve bu nedenle limitli bir trafik alacaksınız.
 • Öncelikli Mod – Ürünleriniz öncelikli olarak listelensin istiyorsanız; yönetim paneli aracılığıyla kredi yüklemesi yapmanız gerekmektedir. Ürünleriniz sınırlı mod ile katalogda yer alan ürünlerden önce listelenecektir. Bu sayede ürünlerinizin konumlandırması daha iyi olacak ve daha fazla trafik alacaksınız.
 • GLAMI Pixel uygulanmış öncelikli mod -Ürünleriniz sınırlı mod ile katalogda yer alan ürünlerden önce listelenecek ve daha fazla trafik alacaksınız. GLAMI Pixel sayesinde, GLAMI müşterilerin tercihlerine göre uyarlamakta, müşterilerin daha önceden etkileşimde bulundukları ve satın alma ihtimalinin yüksek olduğu e-mağazaları göstermektedir. Bu mod ile birlikte, GLAMI sonuçlarınızı optimize edebilirsiniz.
Top

GLAMI Pixel’i aynı sayfada birden çok kez nasıl uygulanabilir mi?

Evet, GLAMI Pixel’i aynı sayfaya birden çok kez uygulanabilir. Farklı ülkeler için kullandığınız tek bir adresiniz varsa; lütfen aşağıdaki açıklamaları takip ediniz.

GLAMI Pixel’e sayfa başına birden fazla pixeli tek pixel olarak tanımlamayı ekledik.

Uygulama için örneği aşağıda bulabilirsiniz. Belirli bir pikseli adlandırmak için yeni bir parametre ekledik. Bu gibi durumlarda;

“Sktracker”: glami (‘create’, AM GLAMI_EN_API_KEY ’,‘ sk ’,‘ sktracker ’); ve daha sonrasında pixel fonsiyonları için bu komutu çağırın: glami (‘sktracker.track’, View PageView’);

Sayfa başına yalnızca bir piksel kullanmak istiyorsanız hiçbir şeyi değiştirmenize gerek yoktur.

Örneğin:

Top

Mağazamı GLAMI’ye nasıl eklerim?

Linki takip ederek e-mağazanızın kaydınız gerçekleştirebilirsiniz.

 

 

Top

XML feed nedir ve ne kadar önemlidir?

  • XML feed tüm ürünlerinizin listesini içeren .xml uzantılı bir bağlantıdır. İlettiğiniz bu URL adresi sayesinde her iki saatte bir ürün akışınız güncellenir. Feed yüklendikten sonra ürünleriniz sağladığınız bütün detay bilgiler ile GLAMI’de yer almaya başlar.
  • Sağlayacağınız bu feed’in GLAMI Feed Spesifikasyonlarına göre düzenlenmiş olması gerekmektedir.
  • Hatasız ve detaylı şekilde düzenlenmiş bir feed sdaha iyi sonuçlar elde etmenizi sağlayan en önemli faktörlerden biridir.
  • Daha fazla bilgi için lütfen yönetim panelinizde bulunan “GLAMI ile rekabette öne geçin” bölümünü ziyaret ediniz.
Top

Sanal mağazanız GLAMI’de nasıl onaylanır?

Mağazanızın kaydı gerçekleştikten sonra en fazla 2 iş günü içerisinde GLAMI’de kaydınız onaylanır. Bu süreç GLAMI’nin mağazalardan gelen feedleri kontrol etmesi için kullanılır. Denetleme sonrasında size sonuca dair bir e-mail gönderilir. Eğer feed uygun şekilde hazırlanmış ise mağazanız GLAMI’de aktif konuma geçer. Eğer ürün akışının düzenlenmeye ihtiyacı var ise bu konuda geri bildirim sağlanır.
Aynı zamanda detaylı bilgiye GLAMI Yönetim Paneli ‘nde yer alan “GLAMI ile rekabette öne geçin” bölümünden ulaşabilirsiniz.
Top

Bilmeniz Gereken Terimler

  • Yönetim Paneli – GLAMI’deki aktivitelerinizi kontrol edip denetleyebileceğiniz gelişmiş bir yönetim panelidir. Yönetim paneline ulaşmak için profilinize giriş yapmanız gerekmektedir. 
  • İstatistiklerDetaylandırılmış istatistiki veriler, kategori bazında da mevcuttur. Kampanyalarınızın verimliliğini ölçebilir ve GLAMI’den gelen müşteri sayınızı arttırmak için hangi kategori veya üründe teklif vereceğinize (bidding) karar verebilirsiniz.
  • Tıklama – Sanal mağazanıza gönderilen toplam ziyaret (tıklama) sayısıdır.
  • CPC – Sitenize gelen ziyaret başına ödeme tutarıdır. (Lütfen tanımlı CPC değerleri için buraya bakınız.)
  • Teklif Verme (Bidding) -Tanımlı CPC fiyatlarını değiştirme olanağına sahipsiniz. CPC fiyatlarını sizin için kar sağlayan belirli bir kategori (Örneğin, gömlekler) için arttırabilirsiniz. Teklif vererek, ürünlerinizin görünürlülüğünü arttırabilir ve mağazanıza daha fazla trafik ve sipariş akışı sağlayabilirsiniz.
  • Maliyetler (Costs) – Elde edilen trafiğin maliyetidir.
  • Siparişler– Mağazanıza sağlanan toplam sipariş sayısıdır. Bu verileri görebilmek için GLAMI Pixel yüklemesi yapmanız gerekmektedir.
  • CR – Dönüşüm Oranı (Conversion Rate) – Sanal mağazanızın müşterileri alım yapmaya yönlendirmede ne ölçüde başarılı olduğununun göstermektedir. Bu oran her zaman için yüzde (%) ile belirtilir. Oran, 100 GLAMI ziyaretçi tıklamasından kaç tanesinin sitenizde siparişe dönüştüğünü göstermektedir. Ideal dönüşüm oranı (CR) %1 veya daha fazla olmalıdır. 
  • AOV – Ortalama sipariş tutarını belirtmektedir.
  • Gelir – Sanal mağazanıza kazandırılan toplam gelir miktarını belirtmektedir.
  • COS – Cost of Sales – Sipariş başına ortalama maliyetinizi göstermektedir. Bir e-mağaza için en önemli temel performans göstergesidir. (KPI) Bu orana nasıl etki edebileceğinizi “GLAMI ile rekabet” bölümünde bulabilirsiniz.
  • GLAMI piXel – GLAMI’de ürünlerinizi müşterilerin tercih ve geçmiş site içi alışveriş alışkanlıklarına dayanan bir şekilde sunmanızı sağlayarak performansınızı optimize etmeye yarayan bir JS (JavaScript) kodudur. GLAMI piXel , GLAMI ile yapacağınız iş birliğinde en verimli ve başarılı sonuçlara ulaşmanızı sağlar. Daha fazla bilgi için GLAMI Pixel sayfasını inceleyiniz.
  • Tercih Modu – Ücretli mod – Sanal mağazanıza yönlendirilen her ziyaret (tıklama) için ödeme yaptığınız bir kullanım modudur. Ücretli mod size GLAMI tarafından sağlanan sonuçarınızı optimize etme, siparişlerinizi ve karlılığınızını arttırmanıza yardımcı olur.
Top

GLAMI nasıl çalışır?

  • GLAMI farklı e-mağazalardan sayısız ürünü bünyesinde barındıran bir moda arama motorudur. Veritabanında toplamda 2 milyondan fazla ürün barındırmaktadır.
  • Müşteriler, detaylı kategorilendirme ve filtreleme özellikleri sayesinde aradıkları ürünleri kolaylıkla bulabilirler. Bunun yanı sıra GLAMI, müşterilerin daha önceki site hareketlerini, ilgi alanlarını ve alışverişlerini baz alarak, tüketici alışveriş davranışına dayalı kişiselleştirilmiş bir listeleme ile benzersiz bir alışveriş deneyimi sunar.
  • Bir müşteri ilgilendiği ürüne satın almak için ürüne tıkladığında otomatik olarak partner mağazamızın sayfasına yönlendirilir.
  • Ürünler GLAMI’ye bir XML ürün akışı (Feed) ile yüklenmektedir. Ürün akışı bir gün içerisinde bir çok kez yenilenerek ürünlerinizin ve tekliflerinizin hep en güncel halinde kalması sağlanır.
Top

ItemID nedir?

ItemID sanal mağazanızda ürününüz için kullandığınız kodundur. ItemID herhangi bir sayı veya karakter kombinasyonu olabilir. GLAMI Feed ve GLAMI Pixel’e gönderdiğiniz kodların aynı olduğundan emin olun.

Daha detaylı bilgi için “GLAMI Feed” ve “GLAMI Pixel” sayfalarını inceleyiniz.

 

Top

GLAMI PiXel nedir ve nasıl bir rekabet avantajı sağlar?

 

 • GLAMI Pixel ürün listemelerinin müşteri tercihlerine göre kişiselleştirilmesini sağlayan bir çözüm aracıdır.
 • GLAMI Pixel, müşterilere en çok görüntüledikleri ürünleri veya daha daha önce alım yaptıkları mağazaları öncelikli göstererek müşteriyi daha hızlı aksiyon almaya teşvik eder. Ürün kategorileri de aynı şekilde müşteri zevklerine uyumlu bir görünümle sunulur.
 • Ürün listelemeleri müşteri tercihlerine göre kişiselleştirilir. Popüler Mağazalar, markalar, renkler, fiyatlar ya da stile göre yapılan listelemeler müşterinin zevklerini yansıtacak şekilde şekillenir.
 • Daha fazla bilgi için lütfen tıklayınız.
Top

PiXel ne zaman aktif hale gelir?

Kurumu hatasız yapılmış bir GLAMI Pixel, Yönetim Paneli’nde GLAMI Pixel > İstatistik menüsü altında ertesi gün aktif olarak görülecektir.

 • GLAMI feed için belirtildiği gibi, GLAMI Pixel için en önemli olan konulardan bir tanesi her değişken IDsinin tek bir SHOPITEM olarak gönderilmesi gerekmektedir; başka renk ve bedenler dahil edilmemelidir.
 • Her SHOPITEM özel bir değişken IDsine sahip olmalıdır. (item ID)
 • Her değişken ID (1234-1; 1234-2; 1234-3) bir değişken group IDsi (itemgroupID) altında toplanmalıdır. (1234)
 • Sonrasında Pixel için sağlanan ItemID yani değişken IDsi; GLAMI Feed Item IDsi ile eşleştirilir.
 • Bu sayede GLAMI Pixel çalışmaya başlar. Doğru çalışan bir sistem için veri toplanması gerektiğini ve bu sürecin sizin mağazanızın büyüklüğüne bağlı olarak değişebileceğini aklınızdan çıkarmayın.

 

 

Top

PiXel kurulumunun doğru yapıldığına nasıl emin olunur?

GLAMI Pixel’in kullanımını GLAMI’ye giriş yaptıktan hemen sonra Yönetim Paneli‘nde yer alan  GLAMI Pixel > Statistics menüsünden geçerli kılabilirsiniz.

Terimlerin anlamları:

 • Tarih – GLAMI Pixel’in aramaları kayıt ettiği gün bilgisidir.
 • Sayfa Görüntüleme – Pageview sayfasından gelen aramaların sayısıdır.
 • İçerik Görüntüleme – Viewcontent sayfasından gelen aramaların sayısıdır.
 • Sepete Ekle – Sepete eklemek üzere yapılan aramaların sayısıdır. Yani yaklaşık olarak sitenizde “Sepete Ekle” butonuna kaç kere basıldığı bilgisidir.
 • Alışverişi Tamamla – Sipariş gönderilirlen eklenen aramaların sayısıdır.
 • % eşleşen ITEM_ID ve GLAMI Pixel item_id’leri Glazes – GLAMI Pixel üzerinden gönderilen itemID’lerin yüzde kaçının  GLAM feed’deki <ITEM_ID> ile eşleştiğini gösterir.
  • GLAMI’ye hangi feed’i gönderdiğinizi görebilmek için Yönetim Paneli’nde yer alan “Ayarlar ve İletişim Bilgileri” kısmını ziyaret ediniz.

Sayfa Görüntüleme, İçerik Görüntüleme, Sepete ekle, ya da Alışverişi Tamamla sütunlarında 0 değerini görüyorsanız GLAMI Pixel bu sayfalarda doğru çalışmıyor demektir. Bazı sebepler aşağıda listelenmiştir:

 • GLAMI Pixel’e sağladığınız ve feed dahilinde yolladığınız itemID’ler birbirinden farklı olabilir. Bu durumda ürünleri eşleştirmek mümkün olmayacaktır.
 • GLAMI Pixel’in kurulmunda hata olabilir. Lütfen GLAMI Pixel’in büyük/küçük harf duyarlı olduğunu aklınızdan çıkarmayınız.
  • GLAMI Pixel’in kurulumunun doğru yapıldığından emin olun.

Eğer sütun ” % eşleimiş  ITEM_ID ve item_idsleri” %100den az ise; buna sebep olacak durumlar aşağıda listelenmiştir:

 • GLAMI Pixel’e sağladığınız ve feed dahilinde yolladığınız itemID’ler birbirinden farklı olabilir. Bu durumda ürünleri eşleştirmek mümkün olmayacaktır.
 • Web’de ve feed’de  bulunan bütün ürünlerin bilgilerini göndermiyor olabilirsiniz.

Eşleşmeyen ürünler nasıl bulunur:

 1. İstatistik bölümünde “Eşleşmemiş Ürünler” bölümüne gidin.
 2. itemID’yi kopyalayın.
 3. Kendi mağazanızda bu ürünü bulun.
 4. Ürün ismini kopyalayın.
 5. Bu ürünü GLAMI’de bulun ve aynı ürün olduğundan emin olun.
 6. Ürünü bulduğunuzda, lütfen gönderilen itemID ile GLAMI feed’deki <ITEM_ID> ile aynı olup olmadığını kontrol edin.
 7. Eğer <ITEM_ID> değeri farklı ise GLAMI feed’i düzenleyerek piXel’deki değerlerle aynı değer yapın.
 8. Eğer ürünü bulamıyorsanız, bu ürün GLAMI’ye gönderilmemiş dolayısı ile de eşleştirilememiştir.
Top

Nasıl test siparişi yapılır?

 1.  GLAMI Pixel kurulumundan sonra,  İstatistik bölümünün tüm verileri gösterdiğinden emin olun. (Yönetim Paneli‘ne giriş yaptıktan sonra üst menüde bulunan GLAMI sekmesi ve sonrasonda İstatistikler sekmesini takip ederek tüm verilere ulaşabilirsiniz.)
 2. Herhangi bir rakamsal veri bulunmuyorsa lütfen “GLAMI Pixel’in doğru kurulduğuna emin olmak için yapılması gerekenler” kısmını okuyunuz.
 3. Yönetim Paneli’nde herşey çalışır durumdaysa ve değerler gösteriliyorsa, GLAMI.com.tr’yi herhangi bir kullanıcı gibi ziyaret edin.
 4. Ürünlerinizden birini seçin.
 5. Üzerine tıklayarak kendi mağazanıza yönlendirin.
 6. Herhangi bir müşterinizin yapacağı gibi alışverişinizi tamamlayın.
 7. Ertesi gün, GLAMI Yönetim Paneli‘ne giriş yapın. İstatistikler menüsü aracılığıyla Kategoriler kısmını seçin. Tarih olarak ise sipariş verdiğiniz günü belirleyin.
 8. Siparişler kısmında yer alan “Sipariş Sayısı” ve önceki gün için verilen “Satış Gelirleri” kısmındaki bilgiler mağazanızın verileri ile uygunluk göstermelidir.
 9. Veriler birbiriyle uyuşuyorsa GLAMI Pixel doğru kurulmuş demektir. Uyuşmuyorsa 2. adıma dönerek gereken kontrolleri yapabilirsiniz.
Top

PiXel kurulumu nasıl yapılır?

GLAMI Pixel sitenin tüm sayfalarına gömülü bir JS kodudur. GLAMI Pixel’in kurulumu aynı zamanda Google Tag Manager ile de yapılabilir. Pixel nasıl çalışır and GLAMI Pixel Spesifikasyonu kısımlarında daha fazla bilgiye erişebilirsiniz.

Top

GLAMI Feed, GLAMI piXel ile çalışabilmesi için nasıl yapılandırılmalıdır?

Ürün akışı GLAMI feed spesifikasyonları‘na göre hazırlanmalıdır. Ürün akışı dahilinde gönderilen ürünler her beden ve renk için özel bir ItemID’ye sahip olmalıdır. Kısaca, gönderilen ürüne ait farklı beden ve renk seçenekleri var ise her birisi için ayrı SHOPITEM olacak şekilde göndermelidir. Ancak hepsini aynı grup kodları (groupID) altında toplamalısınız. Bu ürün kodları ItemID parametresi ile gönderilmelidir.

 

Top

GLAMI’de yer alan mağazamı nasıl kapatırım?

Eğer e-mağazanızı kapatmak veya bir süreliğine durdurmak istiyorsanız; lütfen İş Geliştirme Müdürü ile iletişime geçiniz.

Top

GLAMI’de ne kadar kredi yüklemesi yapılmalıdır?

  • Eğer sanal mağazanızın ürün sayısı 500 üründen az ise, yeterli trafik elde etmek ve hangi kategorilerin iyi sonuç verdiğini görebilmek adına minimum 500 TL kredi yüklemesi yapmanız önerilir.
  • 500+ ürüne sahip mağazalar için ise gerekli trafiğin sağlanması ve doğru performans ölçümü yapılması adına minimum 1000 TL yatırılması kredi yüklemesi yapmanız önerilir.
  • Sonrasında teklif veremeye başlayabilirsiniz.
  • Eğer krediler yavaş tükeniyorsa, teklif vermeye başlayın. Eğer krediler çabuk tükeniyorsa bu ürünlerinizin müşterilere çekici geldiği anlamına gelmektedir. Kararlarınızı istatistiki verilere dayalı olarak vermeniz gerekir.
Top

CPC fiyatı nedir?

  • Yönetim Paneli’ne giriş yaptıktan sonra burada yer alan “CPC ayarları” bölümünde tanımlı CPC fiyatlandırmasını görebilirsiniz.
  • Fiyatlar, ürünlerin daha iyi pozisyon kazanması adına teklif verilerek değiştirilebilir. Bu değişimi kategori düzeyinde de yapabilirsiniz.
Top

Sipariş takibinin doğru yapıldığından nasıl emin olunur?

 • Eğer siparişlerinizin GLAMI istatistiklerde yer aldığından emin olmak istiyorsanız bir deneme siparişi verin.
 • GLAMI’nin websitesini açın, ürünlerinizden bir tanesini bulup mağazanıza tıklayın. Bu sayede GLAMI üzerinden kendi mağazanıza bir sipariş geçmiş olacaksınız ve bu sipariş ertesi gün istatistiklerinizde görünür hale gelecektir.
 • Eğer sipariş istatistiklerinizde görünmüyosa, GLAMI Pixel’in doğru kurulduğundan emin olun. GLAMI Pixel kurulum rehberini Yönetim Paneli’ndeki  “GLAMI Pixel” menüsü altında bulabilirsiniz.
Top

GLAMI Feed hazırlanırken yapılan en yaygın hatalar nelerdir?

 • Yetersiz kategori bilgisi  –  “CATEGORYTEXT” etiketi çoğu zaman o kategori için yeterince detaylı bilgi içermemektedir. Bazı durumlarda çoklu kategori gruplarını içinde barındırabilir. (Örneğin, “elbise ve etekler” veya “Kadın ayakkabıları”). Bu şekilde etiketlenmiş ürünler doğru kategoriler altında sınıflandırılamaz. Bu da sizin müşteri kaybetmenize yol açar. Bu sebeple kategorileri detaylandırmanız önerilir.

  “En iyi kategorizasyon için GLAMI Kategori listesini kullanın!”

 • Küçük boyutlu veya uygun olmayan görseller – Düşük kaliteli görsel, düşük çözünürlülüğe sahip görseller – bunların hepsi sizin mağazanıza yapılan ziyaret sayısını ve ürünlerinize olan ilgi seviyesini düşürmektedir.
 • Yanlış beden bilgisi – GLAMI feed’ine gönderdiğiniz beden bilgilerinin doğru olduğundan emin olun, feed yapılandırmasının uygunluğunu kontrol edin (Büyük harf küçük harf duyarlılığını dikkate alın.). Kısaca, bir SHOPITEM için bir beden gönderdiğinizden emin olun. Beden Spesifikasyonları için tıklayınız.
 • Gönderim tarihi bilgisi bulunmaması –  Zorunlu teslimat tarihi bilgisi kesinlikle belirtilmelidir.
 • Yetersiz açıklama ve başlık – Ürün ismi “ayakkabı” ya da boş açıklama alanı yaygın bir hatadır. Açıklama ve başlık bölümleri GLAMI’nin klavye bazlı robotlarının benzer ürünler önermesi için temel bilgiyi sağlar, bu da kategorizasyonun ve müşteriye yapılan ürün önermelerinin en verimli şekilde yapılmasına yardımcı olur. Bir başlık ve doğru bir isimle ürünlerinizi daha görünür kılabilir ve GLAMI’den daha fazla trafik çekebilirsiniz.
 • Ürün isminde beden bilgisi – Beden bilgileri ürün ismine dahil değildir. Bu hata sanal mağazanızın onaylanmasını geciktirecektir, çünkü GLAMI aynı isime sahip bütün ürünlerin tüm bedenlerini bir araya getirir.
Top

Ürün görsellerinin boyutu ne kadar olmalıdır?

 • İdeal görsel boyutu 1500 px boyutunda olmalıdır.
 • Minimum boyut ise 500 px olarak belirlenmiştir.
 • Ürünün beyaz arka planı boyut dahilinde değildir!
Top

Kredi, Faturalandırma, Tercih Modu ayarları nelerdir?

Tercih modu (ücretli mod) ödemesi gecikirse ne olur? – Mağazanız ücretsiz moda geçer, ürünlerinizin skoru düşer ve katalogdaki önceliklendirilmiş pozisyonunuzu kaybedersiniz.

Kredi yüklemesi nasıl yapılır? – Kredi yüklemenizi GLAMI Yönetici Paneli’nde yer alan “Ödemeler” bölümünden gerçekleştirebilirsiniz. Havale veya kredi kartı ile kredi yüklemesi yapabilirsiniz. Kredi kartı kullanmak zaman kazanımı açısından daha avantajlı olacaktır.

Kredi yüklemesini banka havalesi ile yapmanın en doğru yolu nedir? – Banka bilgilerinin (şube kodu, hesap numarası vs.) ve ödeme miktarının doğru girildiğinden emin olun. Bu bilgiler hatalı girildiğinde GLAMI ödemesi GLAMI hesabınızla eşleştirilemez. Lütfen böyle bir durum söz konusu olduğunda info@glami.com.tr adresinden bize ulaşın.

Top

Sanal mağaza yönetici bilgileri nasıl değiştirilir?

  • Yeni kullanıcı bilgisini ve fatura adresini GLAMI Yönetici Paneli’nde bulunan “Ayarlar ve İletişim Bilgileri”  bölümünden değiştirebilirsiniz.
  • Eğer giriş yapmak için kullandığınız e-posta adresini değiştirmek istiyorsanız lütfen info@glami.com.tr adresinden bize ulaşın.
Top

Ürünlerin GLAMI’deki sıralamasını hangi faktörler etkiler?

  • CPC oranınız, ürünlerinizin sıralamasını ciddi bir şekilde etkiler. Ancak müşteri davranışı gibi bazı diğer faktörler de bu sıralamada rol oynar.
  • En iyi sonuçlara ulaşmak adına ürünlerin yüksek kaliteli fotoğraflarına sahip olması, kategorilerin detaylandırılmış olması ve bu ürünlerin stokta bulundurulması gerekmektedir.
  • Daha fazla bilgi için “GLAMI ile rekabette öne geçin” bölümünü inceleyebilirsiniz.
Top

XML Feed adresi nasıl değiştirilebilir?

Yeni bir XML feed adresi eklemek istediğinizde; GLAMI Yönetici Paneli’nde yer alan “Ayarlar ve İletişim Bilgileri” bölümünden ekleyebilirsiniz.

Top

Rekabet avantajını arttırmak için ilham verici içerik nasıl hazırlanır?

İlham verici içerik nedir ve faydaları nelerdir? – İlham verici içerik keoleksiyonlardan, setlerden ve kombinlerden oluşan bir içeriktir. Bu sayfalar sayesinde daha fazla trafik akışı sağlayabilirsiniz. Bu içeriği yaratırken GLAMI’de daha önce bu şekilde oluşturulmuş sayfaları inceleyebilirsiniz.

İlham verici içerik için olan istatistiki verileri nerede bulabilirim? – İlham verici içeriğe dair veriler İstatistik menüsü altındaki “Diğer Sayfalar” kısmında yer almaktadır.

Bir koleksiyon nasıl hazırlanır ve sonra nasıl düzenlenir? – GLAMI sayfasında en üst kısımda yer alan “Oluştur” bölümü aracılıpıyla içerik oluşturmaya başlayabilirsiniz. Yeniden koleksiyonunuzu açmak istediğinizde profiliniz altında bu koleksiyonu görebilir ve sayfanın aşağısında bulunan “Koleksiyonu Düzenle” kısmından düzenleyebilirsiniz.

Top

Sanal mağaza logo ve kapak resmi nasıl değiştirilir?

GLAMI Yönetici Paneli’nde bulunan “Logo ve Kapak Resmi” bölümünden kolaylıkla belirleyebilir veya değiştirebilirsiniz.

Top

Teslimat tarihi ve kargo bedeli nasıl eklenir?

Kargo ve teslimat bilgilerini sağlamanın birden fazla yöntemi mevcuttur. Kargo detaylarını GLAMI Yönetici Kontrol Panel’inde yer alan Ayarlar Menüsü’nden, ya da doğrudan size sağlanan spesifikasyonlara göre Feed’e ekleyebilirsiniz.

Top

GLAMI’de hangi çeşit ürünler sunulabilir?

GLAMI bir moda arama motorudur. Bu sebeple giyim, ayakkabı, çanta, aksesuar ve takı kapsamına giren ürünler GLAMI’de yer alabilir.

Top

GLAMI’de en iyi ürünlere nasıl sahip olunur?

 • Yüksek çözünürlülüğe sahip kaliteli fotoğraflar – Fotoğraflar satışın ilk adımıdır. Amatörce hazırlanmış bir ürün fotoğafı tıklanma oranını ciddi şekilde düşürecektir. Bu da satış maliyetinizin fotoğrafları daha incelikli hazırlanmış ürünlere oranla neredeyse %100 artmasına sebep olabilir.
 • Bedenlerin stokta bulunmaması – Katalogdaki ürünlerinizin farklı bedenlerini her zaman stokta bulundurun. Ürünleri listelerken, hem bedenlere hem de teslimat tarihlerine yer vermekteyiz. Bu durum müşterilerinizin karar vermesi adına bu iki bilgi ciddi önem taşımaktadır.
 • XML Feed’de detaylandırılış kategoriler bulundurulması – XML Feed’de bulunan “CATEGORYTEXT” etiketinde detaylandırılmış kategori isimleri bulundurulmalıdır. Bu kategoriler ürünlerinizin sitemizde bulunacağı kategoriyi belirtmektedir. Kategori Listesi‘ni inceleyebilirsiniz. İyi bir kategorizasyon size yüksek geri dönüşüm sağlayacaktır.
 • Ürün Özellikleri – Detaylandırılmış kategorizasyona ek olarak, ürünleriniz için bir çok filtre de belirleyebilirsiniz. Örneğin; kesim, manşet özellikleri gibi. Bu gibi filtreler ürünlerinizin daha detaylı kategorilerde bulunmasını sağlayacaktır. Ortalama sipariş maliyeti bu kategorilerde düşük olduğu gibi, kar marjı yüksek olacaktır. GLAMI websitesinde tüm kategoriler için olası etiketleri (tag) inceleyebilir ve <PARAM_NAME> kısmına ekleyebileceğiniz değerleri görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için  spesifikasyonlar kısmını inceleyebilirsiniz.
 • İndirimler – Düzenli olarak yapılan indirimler ürünlerinize olan ilgiyi arttıracaktır.
 • GLAMI indirim kodu oluşturun –  Eğer sanal mağaza platformunuz indirim kodları oluşturabiliyorsa indirim kodu oluşturarak (Örneğin; GLAMI15 – %15 İndirim) Yönetim Paneli altında bulunan “İndirim Kodları” bölmesine yerleştirebilirsiniz. Seçili ürünlerde bu kod görünecektir. Kuponlar hakkında daha fazla bilgi için tıklayınız.

 

Top

Ürünleriniz neden GLAMI’de görünmüyor?

 • Kategori veya etiketi Feed’inize doğru olarak yerleştirdiyseniz, sistem etiket veya kategoriyi (tag; CATEGORYTEXT) otomatik olarak birleştirir. Ürünlerinizin skoru rakiplerinizin ürünlerinden daha az olabilir ve bu durum sizin ilk sıralarda yer almanızı engelliyor olabilir. Örneğin; Ayakkabı kategorisi, şemsiyeler kategorisinden daha rekabetçi olacaktır. Mağazanızın üstüne tıklayarak veya arama kısmında aratarak ürünlerinizin detaylarını ve listelendikleri kategorileri görebilirsiniz.
 • Mağazanızın yeni onaylandıysa kategorizasyonun en son hali için en az 5 iş günü bekleyiniz.
Top